Kreativitás

kreativitás

A kreativitás értékes munkahelyi készség, mert hasznos eszköz lehet új ötletek kidolgozásához, a hatékonyság növeléséhez és az összetett problémák megoldásának kidolgozásához. Bár bizonyos formákban rendelkezhet természetes kreativitás készségeivel, ez egy olyan készség, amely idővel megtanulható és fejleszthető. Ebben a cikkben megvitatjuk, mi az a kreativitás, és hogyan használhatod ki a kreativitás készségeit a mindennapi feladataid során.


Mi a kreativitás?


A kreativitás az a képesség, hogy egy feladatról vagy problémáról új vagy más módon gondolkodjunk, vagy a képzelőerő segítségével új ötleteket generáljunk. A kreativitás lehetővé teszi, hogy összetett problémákat oldjon meg, vagy érdekes módszereket találjon a feladatok megközelítésére. Ha kreatív vagy, egyedi szemszögből nézed a dolgokat. A kreativitás bizonyos kockázatokkal jár, de megmutathatja, hogy önmotivált vagy olyan dolgok kipróbálására, amelyeket korábban még nem tett meg.

A kreatív gondolkodás előnyei a munkahelyen


Számos előnnyel jár a kreatív gondolkodás:

Fokozott munkavállalói vonzerő és megtartás
Jobb csapatmunka és együttműködés
Fokozott termelékenység és problémamegoldás


Példák a kreativitás készségeire


Számos kreatív készség létezik, amelyeket gyakorolhat, hogy kreatívabbá váljon a munkahelyén. Kombináltan alkalmazva hatékonyan segíthetnek másként gondolkodni egy problémáról vagy feladatról. Tartalmazzák:

Kapcsolatok létrehozása
Amikor kreatív vagy, kapcsolatokat találsz a különböző ötletek között, és ezeket a kapcsolatokat problémák megoldására használod. Ezek a kapcsolatok gyakran akkor következnek be, amikor nem gondolkodsz aktívan a problémán vagy a feladaton. Valami, amit olvasol, vagy valami, amit valaki mond, kapcsolódik a problémához, és új módon látod azt. Ha más környezetben van vagy először tapasztal sz meg valamit, az is kapcsolatokat hozhat létre, amelyek segítségével másképp tekintheted meg a feladatokat.

Kérdéseket feltenni
A kreativitás néha lehetővé teszi, hogy megkérdőjelezd az elfogadott vagy hagyományos bölcsességet. Elgondolkodhatsz azon, hogy miért csinálsz egy feladatot bizonyos módon, vagy miért kell konkrét eljárásokat követned. Előfordulhat, hogy az ok már nem aktuális, de mindenki megszokta, hogy így csinálja. Ez lehetővé teszi, hogy jobb módszereket keress a feladat elvégzésére, vagy módosítsd az eljárásokat, hogy relevánsabbá tedd azokat.

Megfigyelések készítése
A körülötted lévő világ megfigyelésével felfedezheted a dolgok új módjait. Az emberek munkájának megfigyelése arra ösztönözhet, hogy olyan módszereket gondolj, amelyekkel segítheted őket hatékonyabbá tenni. Az, ahogyan valaki egy feladathoz közelít, ötleteket adhat arra vonatkozóan, hogyan segíthet valaki másnak, aki hasonló feladatot végez. Ha kiemelt figyelmet fordítasz arra, hogy az emberek hogyan használják a termékeket vagy szolgáltatásokat, akkor láthatod, hogy azok mennyire jól működnek, és akkor módokat találhatsz a javításukra.

Hálózatépítés
Amikor kreatívak vagyunk, általában sokszínű társaságot élvezhetünk, és olyan emberekkel léphetünk kapcsolatba, akik nem hasonlítanak önmagunkhoz. Különböző hátterű emberek társaságában új ötleteket fedezhetsz fel, és kreatív gondolkodásra ösztönözhet. A világot másként szemlélő emberekkel való beszélgetés és munkavégzés segíthet abban, hogy új perspektívákat nyerj a munkája során.

Kísérletezés
A kreativitás kibontakoztatása segíthet a kísérletezésben. Nem számít, milyen szokatlan egy ötlet, egy kreatív ember hajlandó tesztelni, és megnézni, működik-e. A kudarcot a tanulás és a fejlődés lehetőségének tekintik. Ennek a készségnek a fejlesztéséhez dolgozz tovább egy problémán, módosítsd és gondold át ötleteidet, amíg meg nem találod a megoldást.

10 módszer a kreativitás fejlesztésére


Számos tevékenységet és gyakorlatot kipróbálhatsz, amelyek segíthetnek kreativitásod fejlesztésében.

  1. Próbáld ki a kör kihívást
    Rajzolj húsz kört, majd állítsd be a stoppert 30 másodpercre. Csinálj minden kört egyedi képpé, mielőtt az időzítő lejár. Ez a gyakorlat arra készteti, hogy ugyanarról a dologról különböző módokon gondolkodjon. Időnként ismételd meg, hogy lásd, hogyan változnak a gondolataidaz idő múlásával.
  2. Használj vázlattömböt
    A kreativitás gyakorlása mellett az ötletek rajzolása vagy lejegyzése segíthet az információfeldolgozásban. Ha előadást hallgatsz, felvázolhatsz valamit, ami releváns a hallottakhoz. Ez segíthet emlékezni az elhangzott dolgokra.
  3. Olvass rendszeresen
    Az olvasás csak egy módja a szellemi gyakorlásnak. A szépirodalmi regények felfedezése például olyan érdekes kreatív koncepciókkal ismerkedhet meg, mint az összetett világok, történetszálak, rejtvények és karakterek.
  4. Írj Próbáld meg minden nap végén feljegyezni gondolataidat egy naplóba. Az írás arra ösztönöz, hogy kritikusan gondold át napi tapasztalataidat és ötleteidet. A kritikai és analitikus gondolkodás alkalmazásának módjainak megtalálása nagyszerű módja a mentális képességek gyakorlásának.
  5. Gyakorlat
    Fizikai és mentális egészséged gondozása optimális helyzetbe hozhat a kreatív gondolkodás gyakorlásához és alkalmazásához. A rendszeres testmozgás, akár heti kétszer-háromszor 20-30 percig is, az egyik módja annak, hogy a legjobb önmagad legyél.
  6. Válassz új útvonalat
    Ösztönözd magad, hogy válassz egy alternatív utat egy olyan helyre, ahová rendszeresen jársz, hogy új környezetet tapasztalj meg. Ha más utat választasz, akkor ismeretlen látnivalóknak, hangoknak és élményeknek leszel kitéve, amelyek mind hozzájárulnak általános kreativitásod fejlesztéséhez.
  7. Próbálj ki valami újat
    Lehet, hogy ez egy új étel, egy ruha vagy egy film, de valami új kipróbálása arra ösztönzi az agyat, hogy kapcsolatokat létesítsen, és másképp lássa a dolgokat. Amikor új dolgoknak teszed ki magad, természetesen fejleszted a kreatív gondolkodási képességedet azáltal, hogy nyitott és figyelmes maradsz.
  8. Hallgass zenét
    A zene érzelmi szinten megmozgathat, megváltoztathatja hangulatod és fókuszod. Amikor kreatívan kell gondolkodnod vagy ötletrohamra van szükséged, találj olyan zenét, amely inspiráló.
  9. Kérj visszajelzést az elképzeléseidről
    A kreativitás nem foglalja magában gondolataid és ötleteid, hanem integrálja az emberek elképzeléseit és a másokkal való együttműködést. A kreatív gondolkodás fejlesztésének egyik módja, ha visszajelzést vagy tanácsot kérsz az ötleteiről.
  10. Keress motivációt egy nem kapcsolódó iparágban
    Lehet, hogy létezik egy egyszerű válasz vagy ötlet, amely megfelel a forgatókönyvednek.
  11. Válaszd a sokszínűséget
    Ha lehetősége van rá, válassz olyan emberekből álló csapatot, akik nem olyanok, mint te. Ha különböző nézőpontú emberekkel veszed körül magad, az kiszélesítheti a nézőpontod és inspirálhat.
  12. Változtassa meg a folyamatot
    Változtass a szokásos módon. Lehet, hogy van egy bizonyos feladat, amit mindig is bizonyos módon végeztél. Kérdezd meg magadtól, hogy miért csinálod így. Ha nincs jó ok, próbáljd meg másképp csinálni.
  13. Változtasd meg a környezetedet
    A körülötted lévő tér megváltoztatása arra ösztönözhet, hogy új utakon gondolkodj a munkádról. Ez magában foglalhatja az irodahelyiség átszervezését vagy akár egy másik irodába költözést is. Ha korlátozott az irodaterület átrendezésének lehetősége, fontold meg annak díszítését, majd időnkénti újradíszítését. A díszítés nemcsak kreatív gyakorlat, de a változás segíthet kreatívan gondolkodni a munkád során.

    +1 Keresd a THE PETITE AGENCY kreatív ügynökséget. 🙂